Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu „Dziecko w Sieci". Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu „Safer Internet". Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.
Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w Internecie, filmy, gry, piosenki oraz materiały edukacyjne.
Projekt Sieciaki.pl ma na celu przede wszystkim edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w Internecie.
-
Rozmowa z dzieckiem
Zachęcamy Państwa do rozmowy ze swoim dzieckiem na temat bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Szczególnie zachęcamy do ustalenia w rodzinie zasad korzystania z ekranów- w jakich sytuacjach możemy korzystać, przez ile czasu itd. Rekomendacje fundacji, znajdują się na stronie https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl. W celu przygotowania do takiej rozmowy, mogą Państwo zapoznać się również z innymi materiałami naszej fundacji. Więcej informacji w zakładce "przydatne linki" oraz w artykułach na naszej stronie.
-
E-learning z dzieckiem
W ramach edukacji dziecka z zakresu bezpieczeństwa w sieci mogą Państwo wspólnie z dzieckiem przejść kurs e-learning dostępny na naszej platformie. Przechodzenie kursu może być także punktem wyjścia do rozmowy na temat bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Kurs dostępny jest tutaj (wcześniej należy zarejestrować konto w serwisie sieciaki.pl)
-
Książka „Sieciaki.pl – misja bezpieczny Internet”
Zachęcamy do zakupu książki Łukasza Wojtasika, eksperta do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Książka opowiada historię powstania Sieciuchów, a co za tym idzie powołanej do walki z nimi Sztucznej Inteligencji i drużyny Sieciaków. Książka skupia się na problemie nadużywania Internetu i ekranów, może być dobrym punktem wyjścia do rozmowy na ten temat z dzieckiem.
-
Słuchowisko „Sieciaki.pl – misja bezpieczny Internet”
Na podstawie książki powstało także słuchowisko „Sieciaki.pl – misja bezpieczny Internet”. Dzięki niemu można zapoznać się z historią Sieciaków i Sieciuchów w ciekawy i niecodzienny sposób. Zachęcamy do wspólnego wysłuchania słuchowiska i zapoznania dziecka z problemem nadużywania ekranów.