REGULAMIN ORGANIZACJI ZAJĘĆ W CZASIE REŻIMU SANITARNEGO
(ZGODNY Z WYTYCZNYMI MEN, GIS, MZ)
I. Przepisy ogólne
- Regulamin organizacji zajęć w czasie reżimu sanitarnego, zwany dalej Regulaminem, określa sposób i tryb realizacji zadań Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Chwiramie w okresie od 1 września 2020 do odwołania.
- Od 1 września 2020 – w okresie funkcjonowania szkoły w reżimie sanitarnym rozpoczyna się realizacja zadań szkoły, w tym realizacja podstawy programowej w trybie stacjonarnym, zgodnie z zaopiniowanym przez Radę Pedagogiczną tygodniowym planem zajęć oraz arkuszem organizacyjnym.
- Zajęcia stacjonarne w szkole odbywają się zgodnie z zaleceniami ustalonymi przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
- Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, która może być zagrożeniem dla zdrowia uczniów szkoła w każdej chwili może przejść w tryb realizacji zadań online lub tryb pracy mieszany, w którym część oddziałów lub uczniów będzie pracowała w systemie tradycyjnym a część w systemie online. Regulamin opisuje działania przygotowująceszkołę do zmiany trybu pracy wykonywane w trybie pracy stacjonarnej.
- W związku z możliwą koniecznością przejścia szkoły na pracę w trybie kształcenia na odległość – w ramach przygotowania się do zmiany trybu pracy – nauczyciele mają obowiązek zorganizować jedno spotkanie online w miesiącu w każdej klasie, w której uczą danego przedmiotu. Na spotkaniu będzie sprawdzona obecność – a w razie nieobecności ucznia, nauczyciel razem z wychowawcą ustalą przyczyny absencji.
II. Zasady dotyczące ogólnej organizacji pracy szkoły
- Uczniowie na teren szkoły wchodzą dwoma wejściami. Od strony ulicy – wejściem głównym wchodzą klasy I- III uczące się w salach na parterze: kl. I – sala nr 8, kl. II A – sala 29, kl. II B – sala 10, kl. III – sala 9. Od strony ogrodu wchodzą klasy IV - VIII, uczące się na I piętrze: kl. IV – sala nr 109, kl. V – sala 114, kl. VI A – sala 108, kl. VI B – sala 116, kl. VII A – sala 107, kl. VII B– sala 113, kl. VIII – 112. Wychowankowie oddziałów przedszkolnych wchodzą wejście do przedszkola. Rodzic może wejść z zachowaniem reżimu sanitarnego w tym dystansu tylko do części wspólnej. Pozostali będący na zewnątrz muszą również zachować reżim.
- Zajęcia lekcyjne rozpoczynają się o godz. 8.00, zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć.
- Do szkoły przychodzą tylko uczniowie/pracownicy/ osoby z zewnątrz/ zdrowi - bez objawów przeziębienia i bez temperatury, sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub
w izolacji w warunkach domowych. Uczniowie z objawami przeziębienia lub temperaturą są odsyłani do domu zgodnie z Procedurą postępowania z uczniem, u którego występują objawy, które mogą sugerować zakażenie COVID - 19. - Młodsi uczniowie/dzieci mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej. - Uczniowie dojeżdżający autobusem szkolnym muszą być wyposażani przez rodziców
w maseczki. - Przy wejściu do budynku szkoły są umieszczone informacje o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku umożliwia się korzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
- Przy wejściach wydzielono przestrzeń wspólną (wejście do oddziału przedszkolnego i korytarz przy wejściu głównym), czyli pomieszczenie, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i pracownikom w przypadku pojawienia się osoby zakażonej COVID 19, która weszła na teren placówki. W tej przestrzeni z zachowaniem zasad bezpieczeństwa rodzic zostawia swoje dziecko.
- Rodzice/opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi;
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m;
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m;
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych
z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk; tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
- Sprawy administracyjne i inne należy kierować do sekretariatu szkoły w formie elektronicznej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub kontaktować się z sekretariatem telefonicznie pod numer 067 258- 92-11.
- Dyrektor kontaktuje się z rodzicami i interesantami zdalnie, korzystając z poczty elektronicznej: e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem tel. 663 905 060, a także bezpośrednio na podstawie wcześniejszego, telefonicznego ustalenia terminu spotkania.
- Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga będą myte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych będą ograniczone ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach dopilnujemy, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy. - Zajęcia świetlicowe dla uczniów dojeżdżających, rodziców pracujących odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych wprowadzono zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Środki do dezynfekcji rąk rozmieszczono w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
- Świetlice będą wietrzone (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci
w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji. - Pracownicy administracji oraz obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Obowiązują zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole uwzględniających odpowiednio zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych.
- Obowiązują zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniające konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
- Szkoła wyposażona jest w termometr bezdotykowy, który w przypadku użycia będzie dezynfekowany po każdorazowym użyciu.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, odizolowuje ucznia
w odrębnym pomieszczeniu z opiekunem, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). - Zawiesza się/ogranicza się do odwołania wynajmowanie pomieszczeń szkolnych, funkcjonowanie sklepików czy dystrybutorów. Uczniowie w ramach śniadania przynoszą z domu kanapki i picie.
- Rodzice, opiekunowie i osoby z zewnątrz zobowiązani są do zakrywania ust i nosa oraz zachowania 1,5 m dystansu w stosunku do osób przebywających w tym otoczeniu.
- Każda osoba wchodząca do budynku szkoły zobowiązana jest zdezynfekować ręce lub nałożyć jednorazowe rękawice ochronne.
III. Zasady bezpiecznego zachowania uczniów w czasie przebywania na zajęciach lekcyjnych i na przerwie
- Wszystkie zajęcia, z wyłączeniem informatyki, wychowania fizycznego prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej wyznaczonej sali – zgodnie z przydziałem sal w tygodniowym rozkładzie zajęć. Zajęcia informatyki, wychowania fizycznego nadal prowadzone są w klasopracowniach (pojedyncze wyjątki stanowić mogą zajęcia z chemii i języków obcych).
- Uczniowie w sali mają stałe miejsca siedzenia w ławkach, nie mogą tych miejsc zmieniać.
- W każdej klasie jest płyn do dezynfekcji rąk z odpowiednią instrukcją.
- Po zajęciach z daną klasą (przed wejściem nowej grupy uczniów) sala jest wietrzona i dezynfekowana, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powierzchnie dotykowe.
- Jeżeli jest to możliwe należy (jak najczęściej) organizować prowadzenie zajęć w klasach I-III, zajęć wychowania fizycznego oraz innych zajęć na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni na terenie szkoły.
- W trakcie zajęć zaleca się unikanie organizacji pracy uczniów w małych grupach lub parach, nie organizuje się także oceny koleżeńskiej prac ani innych działań związanych z wymianą rzeczy należących do innego ucznia, uczniowie nie mogą pożyczać swoich rzeczy innym.
- Uczniowie przynoszą ze sobą do szkoły tylko niezbędne do pracy materiały. Materiały te nie mogą być pożyczane ani przekazywane innym uczniom.
- W czasie przebywania w szkole, szczególnie w przestrzeniach wspólnych na przerwach (korytarze, szatnie, wejścia) uczniowie są zobowiązani zachowywać dystans społeczny – 1,5 m od drugiej osoby. Jeśli zachowanie dystansu jest niemożliwe należy zabezpieczyć się w maseczkę.
- Uczniowie poszczególnych oddziałów nie mogą się ze sobą kontaktować – przerwy uczniowie spędzają w wyznaczonych miejscach. Aby ograniczyć liczbę uczniów przebywających jednocześnie na korytarzach w czasie przerw - część oddziałów przerwy spędza w salach a część wychodzi na świeże powietrze. Na korytarze wychodzą przemiennie uczniowie w wyznaczone strefy. Wychowawcy edukacji wczesnoszkolnej sami ustalają harmonogram obowiązujących uczniów kl. I-III przerw. Opracowany harmonogram będzie podany do wiadomości każdego ucznia.
- Ze względu na bezpieczeństwo i możliwość zakażenia uczniowie korzystają z wyznaczonych dla klas toalet – kl. I-III toalety na parterze, kl. IV – VIII toalety na I piętrze, które są dezynfekowane w czasie zajęć lekcyjnych, odpowiada za to dyżurujący na każdym piętrze pracownik niepedagogiczny. W czasie zajęć pracownik ten dezynfekuje także powierzchnie dotykowe w wyznaczonym dla siebie obszarze dyżuru.
- Przed i po zajęciach – szczególnie w czasie przerwy, gdy do sali ma wejść nowa grupa uczniów pracownicy niepedagogiczni zobowiązani są do dezynfekcji pomieszczenia, w którym odbywały się zajęcia, w tym powierzchni dotykowych – takich jak: poręcze, klamki, wyłączniki światła, gniazdka, klawiatury komputerów oraz wszystkie powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków.
- Pomieszczenia są wietrzone na każdej przerwie.
- W czasie zajęć pracownicy obsługi dezynfekują ciągi komunikacyjne, w tym powierzchnie dotykowe poręcze, wyłączniki światła, klamki.
VII. Przepisy końcowe
- Pracownik, u którego występują widoczne objawy infekcji dróg oddechowych nie jest dopuszczony do pracy.
- W przypadku podejrzenia zakażenia COViD-19 u ucznia obowiązuje procedura działania zgodnie z wytycznymi GIS i MZ .
- W przypadku podejrzenia zakażenia COViD-19 u pracownika szkoły obowiązuje procedura działania zgodnie z wytycznymi GIZ i MZ.
- W przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u osoby, która przebywała na terenie szkoły zastosowanie mają wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dostępne na stronie
- Obowiązujący w szkole regulamin organizacji zajęć w czasie pandemii oraz procedury będą dostępne w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej