Power Control na Światowym Finale Konkursu Budowy i Programowania Robotów Botball 2016

Drużyna „Power Control” wygrywając ogólnopolski konkurs „Bot for you”, który odbywa się corocznie w Publicznym Gimnazjum im. prof. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Przejazdowie, zakwalifikowała się na światowy konkurs z robotyki „BotBall” odbywający się zawsze w Stanach Zjednoczonych.

Wyjazd naszej drużyny został przełożony na ten rok, gdyż nie tylko należało zgromadzić znaczne środki finansowe ale także zamówić i sprowadzić z zagranicy obowiązkowy zestaw do skonstruowania i oprogramowania robotów na konkurs, przygotować drużynę do pracy z nowym zestawem, wystąpić o paszporty i wizy, zakupić  bilety na samolot, zarezerwować nocleg. Najtrudniejszym okazało się  zamówienie i otrzymanie zestawu niezbędnego do udziału w konkursie, który otrzymaliśmy dopiero 30 kwietnia. Po krótkich przygotowaniach do zawodów, które polegały na skonstruowaniu dwóch robotów i zaprogramowaniu ich w języku C byliśmy gotowi na wyjazd do USA.

Wylecieliśmy 3 lipca z Berlina do Londynu, dalej do Miami i na koniec do Jacksonville, z którego samochodem pojechaliśmy do miejsca konkursu St. Augustine.

Pierwsze dni pobytu w Stanach przeznaczone były na aklimatyzację i poznanie okolicy. Odwiedziliśmy stare miasto w St. Augustine, byliśmy nad oceanem o wschodzie słońca, widzieliśmy aligatory na Farmie. Oprócz tego uczestniczyliśmy w pokazie fajerwerków podczas święta 4 lipca (Dzień Niepodległości USA). Oczywiście odwiedzaliśmy różne restauracje aby zjeść typowe dla tego regionu dania, np., z aligatora, czy amerykański stek. Odwiedziliśmy jeszcze największe pobliskie miasto Jacksonville.

1 Copy

2 Copy

3 Copy

4 Copy

 

Konkurs odbywał się  w hotelu World Golf Village Renaissance. W pierwszym dniu konkursu odbywały się jedynie treningi, prezentacje oraz oficjalne rozpoczęcie Światowej Konferencji Robotyki Edukacyjnej (GCER 2016), w ramach której odbywa się konkurs Botball. W drugim dniu odbywał się konkurs Seeding Rounds, w którym do dyspozycji drużyny jest cały stół konkursowy. Roboty mogą wykazać się wszystkimi swoimi możliwościami. Nasza drużyna w tej konkurencji zajęła 30 miejsce na 60 drużyn.

5 Copy

6 Copy

Trzeciego dnia konkursu odbywał się konkurs Double Elimination, w którym na jednym stole rywalizują roboty dwóch drużyn. W granicach przepisów można przeszkadzać oponentowi w zdobywaniu punktów blokując jego roboty lub zabierając elementy punktowane ze stołu konkursowego. Po dwóch przegranych meczach odpada się z rozgrywek. Nasza drużyna wygrała pierwszy mecz z przeciwnikiem  z USA, niestety dwóch następnych rozgrywkach trafiliśmy na mocniejszych przeciwników (jednym z nich był późniejszy zwycięzca całych rozgrywek – drużyna Items z Austrii) i niestety nie dostaliśmy się do finałów Double Elimination.

8 Copy

9 Copy

10 Copy

Drużyny, które odpadły z tych rozgrywek miały jeszcze szansę w zawodach Alliance Challenges. Konkurencja polegała na tym, że łączono ze sobą dwie różne drużyny w zespół (utworzono 40 takich zespołów). Każda z drużyn mogła startować tylko jednym ze swoich 2 robotów. Nam przypadła amerykańska drużyna, którą pokonaliśmy w Double Elimination. Liczono sumę punktów, którą uzyskał cały zespół. Po zaciętych bojach nasz zespół zajął 2 MIEJSCE w tej konkurencji. W niedzielę, ostatniego dnia konkursu odbywały się finały Double Elimination i zawody Alliance Challenges oraz wieczorem Awards Ceremony.

11 Copy

12 Copy

13 Copy

My z drużyną amerykańską, z którą zajęliśmy II miejsce w Alliance Challenges.

14 Copy

Zwycięska drużyna Items z Austrii.

Światowy Finał Konkursu Botball oraz Konferencja Robotyki Edukacyjnej jest za każdym razem olbrzymim doświadczeniem dla uczniów, którzy biorą w niej udział oraz nauczycieli, którzy tych uczniów przygotowują do startu w zawodach. Kontakt z rówieśnikami z całego świata, zapoznanie się z różnymi sposobami pracy, różnymi konstrukcjami oraz strategiami dojścia do celu wraz z doskonaleniem umiejętności językowych jest potencjałem, którego nie można nabyć w warunkach krajowych podczas jakiejkolwiek aktywności.

15 Copy

Gratulujemy drużynie z Grodziska Górnego zajętego 9 miejsca i osiągniętych wyróżnień sędziowskich.

Na zakończenie chciałbym podziękować instytucjom i osobom, dzięki którym uczniowie Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego w Chwiramie mogli zaprezentować swoje umiejętności i swój kraj w czasie Światowego Finału Konkursu Budowy i Programowania Robotów Botball 2016.

Serdecznie dziękujemy sponsorom:
Gmina Wałcz,
Kominex Agnieszka i Krzysztof Sierpińscy Wałcz,
Rettig-Heating Sp. z o.o. Rybnik,
Gospodarstwo Rolne Marek i Zofia Michalscy Nowy Dwór,
Auto-Komis U Jana Dobino,
Victoria Cymes Sp. z o.o. Wałcz,
Gospodarstwo Rolne Tadeusz Leśniewski Coch,
Al-Trans Mariusz Szarek Trzcianka,
ELDA-ELTRA Eletrotechnika S.A. Bydgoszcz,
JEREMIAS Sp. z o.o. Gniezno,
Aroma Sp. jawna Wałcz,
POWER-TECH Janusz Mariusz Ejma Wałcz,
Agnieszka Bednarek Wałcz,
Fundacja Państwo Obywatelskie Wałcz,
Michał Pieróg Wałcz.

Więcej zdjęć i filmiki znajdziecie na oficjalnej stronie Power Control na Facebook`u: https://www.facebook.com/PowerControl1/