VI Festiwal Młodego Odkrywcy

12 maja  Młodzi  Odkrywcy  z  Gimnazjum  im. ks. Jana Twardowskiego w Chwiramie już po raz szósty zaprosili małych i dużych, żądnych wiedzy             i chcących przeżyć prawdziwe emocje na spotkanie z naukami ścisłymi. Tym razem zgłębianie tajników otaczającego nas świata miało się odbyć za sprawą szalonych i nieprzewidywalnych pracowników Cyrku Einsteina, który zagościł w sali gimnastycznej szkoły. Przez godzinę cyrkowcy bawili zgromadzoną publiczność magicznymi sztuczkami, mrożącymi krew w żyłach akrobacjami na linie, popisami tanecznymi, czy występami klaunów. Bardzo często w kolejne odsłony angażowana była publiczność, co spotkało się ze szczególną aprobatą zwłaszcza najmniejszych widzów. Było zabawnie, kolorowo, emocjonująco i bardzo profesjonalnie, a to wszystko w takt cyrkowej muzyki i gromkich braw.

Po zakończeniu występów cyrkowców  Einsteina publiczność udała się na zwiedzanie szkoły. To nie był jeszcze koniec atrakcji. Organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek ukrytych  w poszczególnych klasopracowniach. Każdy, bez względu na wiek, mógł znaleźć coś dla siebie. Dla najmłodszych w Cyrkowym Klubie Malucha przygotowano mnóstwo atrakcji plastycznych. Nieco starsi uczestnicy festiwalu mogli obejrzeć świat z bardzo bliska za pomocą mikroskopu, przeprowadzić proste doświadczenia biologiczne lub dowiedzieć się, jak działają płuca u człowieka. Mogli również sprawdzić swój poziom logicznego myślenia, biorąc udział w quizie matematycznym lub rozegrać partię szachów.  Nie zabrakło bardzo widowiskowych pokazów chemicznych, czy nauki programowania robotów prowadzonej przez samych mistrzów w tej dziedzinie. Zmęczonym niekończącymi się atrakcjami organizatorzy zapewnili odpoczynek w  domowym SPA, a rodzice przepyszne ciasto, którym można było wzmocnić utracone siły w specjalnie przygotowanej kawiarence. Jak co roku, było coś dla ciała i coś dla ducha. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników festiwalu czuwali jak zawsze niezawodni Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Debołęce, którzy jednocześnie udzielali wskazówek młodym odkrywcom, jak udzielić pomocy, gdy ktoś tego potrzebuje.

Po raz kolejny społeczność Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Chwiramie sprawiła, że świat dzieci i dorosłych stał się na kilka chwil bardziej kolorowy i magiczny, a nauki ścisłe bardziej przyjazne. Po raz kolejny szkoła za sprawą wspaniałych i twórczych uczniów pod opieką świetnych pedagogów, którzy potrafią zarazić swoją pasją wychowanków, pokazała nowe oblicze, udowodniła, że otwiera się na nowe i jest na to świetnie przygotowana.